Populárna aktivita pre mladých bratislavčanov sa tentoraz konala na Kolibe. Súťažilo sa opäť v družstvách.
0 Comments
Fotografie Mária ŠvecováŽivot na lazoch je dobrý pre otužovanie. Rozhovor s pani P. museli naše dobrovoľníčky ukončiť predčasne, inak by zmrzli.
Lucie Meisnerová![]() Kopanice alebo lazy sú zväčša domy roztrúsené na samote. My sme sa vybrali do Bielokarpatskej oblasti. Kopaničiarske sídla vznikali už v období feudalizmu v oblastiach, kde roľníci kultivovali predtým poľnohospodársky nevyužívanú pôdu. Hornaté oblasti Slovenska preto pokrývali usadlosti stojace mimo uzavretej osady. Martin GálikPeter sem prišiel pred šiestimi rokmi. Akademický maliar, kováč, stolár, majiteľ espressa.
“Robil som všeličo”, hovorí. V mažiari drví sušené šípky, vedľa kysne cesto na chlieb. Treba ho ešte raz premiesiť. “Ten chlieb si môžem aj kúpiť, ale… nezávislosť”. Matej Letko![]() Vedz, že hmla, vlhko a nemrznúce teploty posledného novembrového víkendu (prvého adventného) určite pomohli ďalšiemu plazivému šíreniu lišajníka, tejto belasej hrdze na stromoch, drevinách či starých krovoch z tej istej hmoty. Rovnako sa hrdza, oranžová ako víkendové vlasy, silnejšie zahryzla do železa a ocele starých, hádam nepojazdných, smutných strojov, súcich tak akurát do zberu či rovnako zničeného múzea. Aj tie ovce na paši mali po sebe nejaké divné škvrny, nie a nie opadnúť. A zablatené škvrny ostali aj Tebe na nohaviciach, topánkach, po všetkých tých prechádzkach hore-dole kopcom. Škvrny krvavé by sa našli tiež, veď bol víkend zabíjačiek a poľovačiek. Zora VachováNa Grúň sme prišli s cieľom zdokumentovať, ako sa tam žije. Plánovali sme tu miestnym ponúknuť pomoc pri ich každodenných povinnostiach ako výmenu za ich príbehy. Veru, asi by sme lepšie boli pochodili cez leto, keď bolo kopec roboty na roliach a lúkach. Na začiatku našej „misie“ sa mi zdalo, že sme na Grúni snáď jediní obyvatelia. Čo sa, našťastie, nakoniec ukázalo nebyť pravdou a vďaka „zabíjačkovému obdobiu“ sme sa stihli aspoň čiastočne dozvedieť niečo o živote obyvateľov osady, o prioritách, ktoré si v ňom ctia a o ich životných postojoch.
Mladšia sestra Bošáce preslávenej slivovicou je zasadená v chránenej krajinnej oblasti Bielych Karpát na hranici s Moravou. Vraj tu už v 12. storočí žili bosonohí mnísi. Odtiaľ pochádza názov „Bošáca.“ Nad obcou sa týči tretí najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľký Lopeník. Podľa legiend je postavený na zlatých stĺpoch.
Štyri mesiace šťastnejšia ako za ostatné štyri roky
Váš príbeh sa začal tým, že ste na internete hľadali tábor pre svoju 20-ročnú dcéru… Áno. Chcela som, aby sa dostala do zahraničia a spoznala život aj vonku. V tom mi padla do oka ponuka s hornou vekovou hranicou 50 rokov. Kontaktovala som organizáciu, poslala som im životopis, odpísali, že môžem prísť… |
Radostná prácaObčianske združenie Radostná práca bolo založené dobrovoľníkmi pre ľudí, ktorí túžia spoznávať a pomáhať komunite, vidieku a prostrediu ktoré navštívia. Archives
April 2016
Categories |