Odznak zdatnosti a vedomostí Ružinova
Väčšia časť Ružinova vznikla iba v druhej polovici minulého storočia.
V tejto mape nájdete zostavené zaujímavosti z našej mestskej časti.
Zopár informácií o spôsobe ako žili a pracovali jej obyvatelia v minulosti, významné budovy, kultúrne či technické pamiatky a aj miesta kde žijú rôzne živočíchy.
Zostavila Lucie Meisnerová pri príležitosti súťaže Ružinovský odznak.
Ak vám v mape niečo chýba, neváhajte píšte na [email protected]
Projekt podporila Mestská časť Ružinov.
V tejto mape nájdete zostavené zaujímavosti z našej mestskej časti.
Zopár informácií o spôsobe ako žili a pracovali jej obyvatelia v minulosti, významné budovy, kultúrne či technické pamiatky a aj miesta kde žijú rôzne živočíchy.
Zostavila Lucie Meisnerová pri príležitosti súťaže Ružinovský odznak.
Ak vám v mape niečo chýba, neváhajte píšte na [email protected]
Projekt podporila Mestská časť Ružinov.
Ružinov
Názov sa objavil až začiatkom dvadsiateho storočia a pochádza z názvu častí pozemkov na okraji Bratislavy – Ružový ostrov, nemecky sa volal Rosenheim.
Prievoz
V blízkosti Bratislavy viedli cez Malý Dunaj dva brody. Pri hornom vznikla obec Prievoz. Jej erb pochádza zo 16. storočia, kedy mala vlastnú administratívu a používala erbové pečatidlo. Bol na ňom vyobrazený motív pevnosti, dvojitého kríža, rieky a korunovaného trojvršia. Erb Prievozu sa po malých úpravách stal erbom mestskej časti Ružinov. Pôvodný nemecký názov Prievozu je Oberufer. V listinách sa spo- mína aj ako „Forév“, ľudovo sa volal „Feriba“. Dedina patrila od 15. storočia do konca feudalizmu panstvu Bratislavského hradu. Najstaršia zmienka o osídlení sa nachádza v testamente Jána Hey- dena a jeho manželky Magdalény z r. 1382. V 16. storočí sa tu usa- dili nemecky hovoriaci náboženskí exulanti. Obyvatelia nemali pôdu, zaoberali sa prievozníctvom, rybárstvom, zeleninárstvom a remeslami. Obec pripojili k mestu v roku 1946.
Trnávka – Torrnkapel alebo Dornkappel
Pôvodný názov Torrnkapel alebo Dornkappel vznikol z nemeckých slov Dorn (tŕň) a Kappel (kaplnka). Kaplnka so zvonicou stála pri te- helni, dodnes má ulica na danom mieste názov Pri zvonici. Pôvodne tu boli polia, lúky a pasienky. Na mieste dnešného jazera Kuchajda bol močiar. Prvý tu bol služobný byt kočiša na majeri Güllov dvor, čo je terajší Jurajov dvor. Medzi prvými osadníkmi boli majerníci a tehliari z Hecklerovej tehelne z roku 1872. Výstavba štvrte Dornkappel pokračovala až začiatkom dvadsiateho storočia. V období hospodárskej krízy v dvadsiatych rokoch sa sem za prácou prisťahovalo množstvo ľudí z Považia a Žitného ostrova. Mesto im prideľovalo lacné stavebné parcely. Dovtedy tu stálo len niekoľko drevených búd z odpadových dosák a kolov, z debien od cukru.
Nivy
Na mieste bývalej železničnej stanice sa dnes nachádza výšková budova ústredia VÚB banky a výšková budova City Business Center, medzi ulicami Mlynské Nivy a Páričkova je Autobusová stanica Mlynské Nivy. Rozsah železničnej dopravy postupne klesal až do jej úplného zastave- nia v roku 1983 a postupného odstránenia koľají a staničnej budovy. Medzi Svätoplukovou ulicou a Košickou je stredné odborné učilište.
Sídlisko Ružinov
Štrkovec, Trávniky, Ostredky, Pošeň
Výstavba sídliska Ružinov 1961 až 1968.
Architekt Dušan Kedr a kolektív architektov Tibor Gebauer, Štefan Ďurkovič, Ladislav Pinkalský, Iľja Skoček, Ferdinand Konček, Ferdi- nand Milučký, Karol Ružek, Ľubomír Titl.
Moderný povojnový urbanizmus zasadil sídlisko do zelene, ďalej od rušivých funkcií a priebežnej dopravy. Voľnej rovinatej plochy sa z troch svetových strán dotýkajú rýchlostné komunikácie celomestské- ho významu. Zo severu a zo západu vymedzujú plochu sídliska štvor- prúdové komunikácie. Na Ostredkoch bola sústredená správa a ad- ministratíva, na Trávnikoch zdravotníctvo, na Pošni obchod a kultúra a na Štrkovci šport a rekreácia. Terénne rozdiely, stopy po pôvodných riečnych ramenách, využili architekti najmä v časti Trávniky na plas- tickú modeláciu terénu a terénne terasy s garážami na spodnej úrovni.
Pošeň
Touto mestskou časťou viedlo mŕtve Mlynské rameno Dunaja známe ako Smradľavka, lebo páchlo sírou. Je približne ohraničená ulicami a komunikáciami Tomášikova, Ružinovská, Gagarinova a diaľnicou D1. Rozdelená bola údajne podľa ihrísk, na časti Predná, Stredná, Zadná a Video.
Vlčie hrdlo
Nachádza sa na Žitnom ostrove medzi železničnou traťou, Malým Dunajom, Slovnaftskou ulicou a areálom podniku Slovnaft.
Mestská časť Ružinov
01 Dynamit Nobel
Výstavba továrenského areálu sa začala v roku 1873. Podnik mal vlastné parné stroje a elektráreň. Vyrábali dynamit a strelnú bavlnu pre baníkov a stavbárov. V prvej svetovej vojne dodávala muníciu pre pozemné a námorné vojská Rakúska-Uhorska. Po druhej svetovej vojne sa už koncern bratislavskej Dynamitky nepodarilo obnoviť.
02 Kamenný kríž (Božie muká)
Kamenný kríž na Ivánskej ceste je pravdepodobne z prvej pol. 18. storočia. Jeho hlavica je bohato dekoratívne spracovaná. V jednej kartuši je erb Bratislavy a v tej druhej je text. Hlavica nesie kamen- ný kríž s korpusom. Kríž mal hlavne orientačnú funkciu a označo- val koniec mestského katastra.
03 Míľnik sovietskej armády
Míľnik na Ivánskej ceste, v zelenom ostrovčeku pred letiskom je z jednej strany skosený hranol. Na bočnej strane je rytý dekor z lipových ratolestí. Podobné míľniky sú umiestnené aj na ďalších ťahoch do Bratislavy, označujú miesta, prípadne smery, ktorými sovietska armáda vstúpila v roku 1945 do Bratislavy.
04 Masarykova kolónia obytných domov v Trnávke
Súbor domov na uliciach Okružná, Staničná, Na lánoch a Rozmarínová bol postavený v 20-tych rokoch 20. storočia na vejárovitom pôdoryse. Tvorí ho tridsať rovnakých dvojdomov so zalomenými štítmi a s tzv. „oslími chrbtami“. Tieto strešné konštrukcie sú vytvorené experimentálnou konštrukciou pomocou drevených väzníkov z lepených segmentov.
05 Pôvodné oplotenie a brána na Martinskom cintoríne
Jedinečná ukážka murovaného oplotenia z betónových pilierov s ozdobnými mrežami na Trnavskej ceste 110.
06 Budova Obvodného národného výboru
Bola postavená v roku 1971, architekti Tibor Gebauer a Ľubomír Titl. Dnes je začlenená do Paneurópskej vysokej školy. Tu, na To- mášikovej ulici v parku sa odohrávali dôležité momenty v životoch obyvateľov Ružinova. Návšteva sobášnej siene zvyčajne pokračova- la zápisom potomkov na matrike.
07 Kúpele Centrál
Kúpele postavené v roku 1986 dospeli k rýchlemu koncu. Na Miletičovej ulici, na ich mieste dnes stojí obchodné centrum. V 90-tych rokoch boli zatvorené a v roku 2009 boli úplne zbúrané.
08 Časť bývalého Ludwigovho mlyna 3. objekt
Priemyselná architektúra na Metodovej ulici. Gottfried Ludwig tu založil v rokoch 1880 až 1882 parný mlyn.
09 Kostol Márie Pomocnice kresťanov a Dom saleziánov dona Bosca
Súbor stavieb „Saleziánskeho ústavu a kostola na záchranu chudob- nej a opustenej mládeže“ na Miletičovej ulici číslo 7 je hodnotnou ukážkou funkcionalistickej architektúry tridsiatych rokov 20. sto- ročia. Nový kostol bol postavený v saleziánskom komplexe z roku 1990 podľa projektov manželov Weberovcov.
10 Fontána lásky (Fontána pre Zuzanu)
V priestore medzi domami, vnútroblok ohraničený ulicami Záhradnícka, Kupeckého, Šumavská a Dohnányho ulica je situovaná fontána z kultového lmu „Fontána pre Zuzanu“. Voda z nej začala striekať v roku 2008. Ide o betónovú nádrž okrúhleho tvaru, v strede ktorej je betónový stĺp s dvoma malými nádržkami, z kto- rých tryská voda. Fontána bola vybudovaná v r. 1985 ako lmová kulisa podľa návrhu arch. M. Kalinu.
11 Busta Ľudovíta Kukoreliho
Reprezentatívna ukážka pomníkovej tvorby socialistického umenia z roku 1969 „Hrdinovi SNP“ podľa návrhu akad. soch. L. Poliaka je v parku ktorý ohraničujú ulice Koceľova, Svätoplukova, Bazová
a Kvačalova. Socha sv. Andreja
V parčíku Záhradnícka – Miletičova je exteriérová obetná plastika svätca sv. Andreja z obdobia baroka.
12 Bytový dom s pavlačou
Dom na Záhradníckej ulici č. 63 predstavuje architektúru druhej polovice 20-tych rokov 20. storočia.
13 Reliéf Matka s dieťaťom
Kamenný reliéf sochára Jozefa Kostku na Dohnányho ulica 1, z konca päťdesiatych rokov 20. storočia.
14 Budovy bývalého bitúnku
Priemyselná architektúra postavená na okraji vtedajšieho mesta na Miletičova ulili v roku 1925 s priľahlým parkom so sochou sv. Andreja. Jadrom bitúnku boli veľká a malá hala na porážku zvierat. Vo vedľajších miestnostiach sa nachádzali prezliekárne, umyváreň a izba pre zverolekára, majstrov a robotníkov, ako aj laboratórium. Nechýbali ani hala na spracovanie ošípaných, chladiarenská miest- nosť, strojovňa, kotolňa, predajňa mäsa, budova, v ktorej sa pre- berali kože a kožky, objekt na spracovanie vnútorností, hnojisko, priestory určené na ustajnenie a porážku koní, priestory pre choré zvieratá a ka léria. Na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia sem presťahovali centrálne trhovisko z Trnavského mýta. Po roku 2007 tu paradoxne pôsobilo tanečné divadlo Elledanse.
15 Busta Štefana Marka Daxnera
Busta slovenského politika, národovca, štúrovca, spisovateľa Štefana Marka Daxnera (1822-1892) ako inak na Daxnerovom námestí.
16 Budova súkromného gymnázia
Typová škola pre mestské prostredie na Bajkalskej ulici poskytuje triedam dostatok prirodzeného slnečného svetla. Podľa návrhu architekta Vladimíra Dědečka bola dokončená v roku 1958.
17 Drevenica z betónu
Administratívna budova na križovatke Bajkalskej a Záhradníckej ulice nepripomína betónové stavebnice v tvare škatule, ako mnohé domy z tohto obdobia. Dynamická budova od architekta Vladimíra Dědečka bola totiž inšpirovaná krížovým kladením trámov dreveníc.
18 Bytový dom Octopus
Okrem korytnačiek a rakov máme v Ružinove, medzi Záhradníc- kou a Prievozskou aj jednu chobotnicu. Dom je verný svojmu chobotnicovému pomenovaniu. Vinie sa po obvode parcely, dvíha sa a klesá a uprostred ponecháva priestor na zelené átrium. Stavba architekta Styczaya-Gromského bola dokončená v roku 2006.
19 Obytný súbor – bytová kolónia na Trenčianskej a Miletičovej ulici
Kolónia sa skladá z jedenástich voľne stojacich štvorpodlažných domov so 400 bytmi. Domy boli postavené z mestských prostried- kov v rámci riešenia bytovej krízy, podľa návrhu architekta Emila Belluša v roku 1930. Tvoria ich dve krídla spojené schodiskom.
20 Obytný súbor Dulovo nám.
Jedinečný urbanisticko-architektonický komplex námestia z konca päťdesiatych a začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia tvoria Dom posádkovej hudby, hotel Apollo, Fontána Milencov /sochár A. Trizuljak/, bytové domy č. 7 a 8, č. 10 a 11 /Ing. arch. Štefan Svetko, r. 1958/ a bytové domy dotvárajúce priestor námestia na južnej strane a severnej strane.
21 Hotel Apollo – Dukla
Kedysi stál na námestí Ľudových milícií aj keď zostal na mieste, dnes ho nájdete na Dulovom námestí. Sem sa chodilo do vychýrenej poľovníckej reštaurácie.
22 Cvernovka – Závody Medzinárodného dňa žien, š.p. 1978 Ľudový názov starej továrne na nite a niťové produkty na Mlyn- ských nivách medzi ulicami Svätoplukova, Páričkova a Košická je Cvernovka. Vďaka nízkemu nájomnému sa tu sústreďovali mladí ľudia venujúci sa vizuálnemu umeniu. Vznikajúci bratislavský Montmartre musel ustúpiť výstavbe
23 Súbor obytných domov
Blok bytových domov je lemovaný ulicami Trenčianska, Miletičova a Prievozská. Hodnotná urbanistická štruktúra obytného súboru bola postavená podľa projektu K. Paluša a M. Tenglera v rokoch 1952 – 1956.
Pamätná tabuľa Svetozára Miletiča Pred bytovým domom č. 56 na Miletičovej ulici je pamätná tabuľa významnej osobnosti Uhorska z obdobia obrodeneckého procesu druhej polovice 19. storočia.
24 Káblovka
Továreň na káble bola založená v roku 1895, navrhli ju architekti Alexander Feigler, Ludwig Ramler. Postupne sa zaviedla výroba všetkých druhov káblov a výrobkov z kaučuku. Závod, ktorý začínal s 30 robotníkmi v malej dielni, sa už do roku 1905 rozrástol na plochu 15-tisíc štvorcových metrov. Továreň založená v období Rakúska-Uhorska prežila obe svetové vojny a po znárodnení v roku 1946 bola začlenená do systému československého káblového priemyslu.
25 Rafinéria Apollo
Továrenský areál pri severnom nájazde na most Apollo bol zalo- žený roku 1895. Rafinérka minerálnych olejov vyrábala benzín, petrolej, parafín, sviečky, vazelíny, asfalt, dokonca aj umelý ľad. Rafinérku bombardovali 16. júna 1944 Američania a zničili 80 % závodu. Roku 1946 boli pozostatky závodu Apollo znárodnené a začlenené do národného podniku Slovenské rafinérie minerálnych olejov, ktorý bol roku 1949 premenovaný na národný podnik Slovnaft (dnes Slovnaft, a.s.). Rafinéria ešte vyrábala do roku 1963, potom sa presťahovala do novej lokality za mestom vo Vlčom hrdle.
26 Gumonka
Gumon bola chemická továreň v Bratislave, ktorá fungovala takmer 100 rokov. Vyrábali sa v nej vrstvené elektroizolačné mate- riály, v roku 1915 získala patent na bakelit, jednu z prvých plastic- kých hmôt. Bola vyrábaná pod názvom Futurit. Výroba však bola časom zastavená po sťažnostiach obyvateľov na zápach šíriaci sa z prevádzky. Nachádzala sa v oblasti, ktorá je zaťažená značnou ekologickou záťažou. V areáli sa nachádza ropné jazero, ktoré je dôsledkom bombardovania bývalej rafinérie Apollo Američanmi v roku 1944 a zvyšky ropy sa nachádzajú v širokom okolí.
27 Klingerova kolónia
Textilná továreň na spracovanie juty. Juta je surovina získaná z vlá- ken jutovníka, rastliny ktorá rastie v tropických oblastiach. Používa sa na výrobu hrubých tkanín, nazývaných jutovina. „Klingerka“ sa nachádzala na pozemku lemovanom dnešnými ulicami Továren- skou, Karadžičovou, Čulenovou a Bottovou. Založil ju v r. 1888-9 Henrich Klinger. Vyrábali v nej tapety, koženku, voskové plátno, vrecia a pod. Fabrika zamestnávala až 1000 robotníkov a stála na území dnešného Starého mesta. Pre svojich zamestnancov vybudovala neďaleko, v priestore ulíc Valchárska, Plátennícka, Súkenícka obytnú štvrť zvanú „Klingerova kolónia“. Tvorili ju tri trojpodlažné bytové domy a súbor rodinných domčekov.
28 Múzeum plynárenstva
Vzniklo z výrobného objektu v roku 1996 pri 140. výročí vzniku plynárenstva na Slovensku na Mlynských nivách. Prvá plynáreň na výrobu svietiplynu bola založená v roku 1856 na Kollárovom ná- mestí. Svietiplyn vzniká pri spaľovaní dreveného uhlia. Zabezpečo- vala osvetlenie mesta. V roku 1936 bola vybudovaná nová plynáreň na Mlynských nivách.
29 Budova Ministerstva vnútra SR
Rozsiahla štátna administratívna budova z roku 1931-1932 na Pribinovej 2.
30 Sklad č. 7
Priemyselnú architektúru mesta reprezentuje unikátny typ železobetónovej konštrukcie z roku 1921 -22. Stojí na Pribinovej ulici pri Dunaji, v susedstve moderného centra Eurovea.
31 Most Apollo
Názov dostal podľa ra nérie, ktorá kedysi stála v blízkosti bratislav- skej strany piateho mosta, a tá sa zas volala podľa boha Apolóna. Počas výstavby sa označoval ako Most Košická, pretože sa nachád- za v predĺžení Košickej ulice v Bratislave. Bol postavený v rokoch 2002 – 2005. Zvláštnosťou pri výstavbe mosta bolo zostavenie mostného telesa na plávajúcich pontónoch na ľavom brehu Dunaja a jeho otočenie krížom cez rieku až po ukončení montáže oceľovej konštrukcie. Otočenie bolo vykonané v nedeľu 19. septembra 2004 a trvalo niekoľko hodín.
32 Zimný prístav
Po vzniku Československej republiky v roku 1818 sa začala rozví- jať moderná československá plavba. Na brehu Dunaja rástla prie- myselná časť mesta. Boli postavené sklady, lemujúce nábrežie od dnešnej Filozo ckej fakulty Univerzity Komenského. Mali pro- vizórny charakter, preto boli z dreva. Postupne ich nahradzovali prízemné murované stavby. Zimný prístav je historicky cennou priemyselnou lokalitou Bratislavy.
33 Slavobrána na Most hrdinov Dukly
Nájdete ju pod Prístavným mostom na mestskej strane, neďaleko Jurki pumpy. Bola postavená v roku 1985 podľa návrhu akademic- kého sochára Ladislava Snopeka a kolektívu.
34 Prístavný most
Dvojposchodový diaľnično-železničný most sa pôvodne do roku 1993 nazýval Most hrdinov Dukly. Nachádza sa v oblasti náklad- ného prístavu. Je súčasťou diaľnice D1, pričom ním prechádza aj cesta I/61. Je dlhý 599,4 m. Nachádza sa na ňom aj chodník pre peších, cyklistický pruh, vodovodné, plynovodné a ďalšie vedenia. Výstavba prebiehala v rokoch 1977 – 1985, pričom železničná časť bola daná do prevádzky už v roku 1983.
35 Jazero na ostrove Kopáč
Kúsok od horiacich komínov Slovnaftu leží tiché jazero. Na brehu vidno prácu bobrov. V jazere sú popadané stromy. V lete sa tu dá kúpať. Na jar tu môžete pozorovať cúvajúce raky.
36 Štrkovec
Tu na križovatke Ružinovskej a Bajkalskej sa ťažili štrkopiesky na stavbu Ružinova. Dnes tu môžete pozorovať sťahovavé vtáky a la- bute, ktoré sa už nesťahujú. Vo vode plávajú okrem kaprov a sum- cov aj korytnačky písmenkové. Najlepšie ich môžete pozorovať z terasy hotela Junior, postaveného v rokoch 1976 až 1982.
37 Minigolf na Štrkovci
Spustnutý areál minigolfu, kde si môžete pozrieť zábavu detí z čias socializmu.
38 Holiday Inn
Hotel s fitness centrom, malým bazénom a thajskými masážami. Domáce zvieratá povolené.
39 Socha Samuela Jurkoviča od akademického sochára Ladislava Snopeka.
40 Centrálne kotolne sídliska Trávniky
Kotolňa v tvare kupole stála na Pažítkovej z roku 1968. Neskôr bola prestavaná na predajňu komisionálneho a zlacneného tovaru Rotunda.
41 Kúpalisko Delfín
Štvrť z 50. rokov minulého storočia, na rozhraní ulíc Miletičova a Ružová dolina patrí k najkvalitnejším obytným mestským štvrtiam medzi bratislavskými sídliskami. Architekti Paluš, Hrivňák a Kočí vytvorili kúpalisko, na ktorom vyrástli mnohé generácie Ružinovčanov. V rohu oplotenia bola jedna medzera medzi mrežami o kúsok širšia a mnohé deti sa vedeli prešmyknúť zadarmo.
42 Administratívna budova Slovenského zväzu spotrebných družstiev
Dnes COOP Jednota Slovensko bola kedysi slávna reštauracia Bajkal. Okrem vychýrených diskoték tu bola aj folklórna slovenská izba. V oknách boli umiestnené farebné televízory a na nich tanco- val a ujúkal v krojoch oblečený slovenský ľud.
43 Palušáky
Päť modernistických výškových 12-podlažných bytových vežiakov na ulici Ružová dolina. Boli postavené v 1957-60, architekt Karol Paluš. Projekt získal cenu Dušana Jurkoviča.
44 Rohlík
Jazero za Ružinovskou nemocnicou, v ktorom plávajú opustené korytnačky. Donedávna tu žili aj raky.
45 „Hirošima“, obchodný dom Ružinov
Pred dávnymi časmi, keď sa piesok lial a voda sypala, ešte pred érou nákupných centier, bol v Ružinove obchodný dom s mnohými predajňami a službami. Bol realizovaný v rokoch 1978 – 1984
v štýle architektonickej postmoderny spolu s Domom kultúry. Dnes tu na Tomášikovej, za Domom kultúry stojí iba jeho skelet. V roku 2005 bol zatvorený a následne budovu rozobrali až na nosnú konštrukciu.
46 Hotel Bratislava
Stavba bola navrhnutá z prefabrikovaných panelových dielcov, určených pre stavbu bytov, s farebnými, kovovými lodžiami. Po- stavená bola v roku 1974, podľa návrhu architekta Józsefa Finta. Po prestavbe už je oblečená do nenápadnej sivej. Ak máte chuť na obed, práve tu majú obedové menu v dobrom pomere cena/výkon.
47 Kostol sv. Vincenta de Paul
Reprezentatívna ukážka modernej sakrálnej architektúry na Tomášikovej ulici. V roku 2000 ju postavili podľa návrhu architekta Eduarda Šuteka.
48 Kino Pokrok
Názov Pokrok bol typickým pre kiná do roku 1989, v Bratislave boli napríklad kiná Mier, Metropol, Hviezda a Obzor. Uchoval sa pôvodný ulice – Mierová.
49 Pálenisko, Brenner
Nepatrný zvyšok samoty Brenner v Prievoze sa dnes nazýva Pálenisko. Jeho obyvatelia mali mlyny na hornom ramene Dunaja na základe osobitných privilégií z roku 1817. V stredoveku sem patrilo aj Ovsište. Po zmene koryta hlavného toku Dunaja sa dostalo na petržalskú stranu.
50 Cintorín v Prievoze
V strede cintorína na Kaštieľskej ulici je umiestnený hlavný kamenný kríž, postavený na pamiatku padlým v prvej svetovej vojne. Nájdete tu aj náhrobok rodiny Huber. Patril bratislavskému záhradníkovi. Je tu aj náhrobok Karola Fursta, riaditeľa evanjelickej školy v Prievoze. Dom smútku z roku 2000, podľa návrhu architekta Eduarda Šuteka je reprezentatívna ukážka modernej sakrálnej architektúry.
51 Lovecký zámoček – Kaštieľ v Prievoze
V 19. storočí vznikla na Podunajskej obchodnej ceste pri brode cez dunajské ramená osada. Okolité lužné lesy boli bohaté na zver. Aj keď vlkov v časti Vlčie hrdlo (Wolfdrüssel) by ste v nich už nenašli. Gróf Eugen (Jenö) Csáky s manželkou Rudolphinou rod. Stadion zámoček v osade Főrév alebo ľudovo Feriba prestavali na rozprávkový kaštieľ a umiestnili ho do parku v anglickom štýle. Hlavný erb je umiestnený nad hlavným vchodom. Je to erb Čákiovcov a Stadio- novcov. Čákiovci prišli na Slovensko začiatkom 17. storočia a usadi- li sa na Šariši. Už ich pôvodný erb obsahuje poprsie muža s fúzami a dobovým klobúkom na hlave. Niekto v nej vidí uťatú hlavu Tatá- ra. Štít je modrý, koruna, z ktorej vyrastá hlava je zlatá. V roku 1933 zámoček v blízkosti dnešnej Krásnej ulice kúpili rádové sestry sv. Františka z Assisi. Kaštieľ sa stal kláštorom a nemocnicou. Rádové sestry upravili časť bývalej zimnej záhrady na kaplnku Oratórium Božského srdca Ježišovho. Tá poslúžila súčasne ako farský kostol pre Prievoz.
52 Budova bývalej radnice
Vzácna ukážka funkcionalistickej architektúry historickej radnice na Radničnom námestí v Prievoze z roku 1932 so sochárskou vý- zdobou Alojza Rigeleho. Bola postavená podľa návrhu A. Danielisa a Ch. Ludwiga.
53 Kostol evanjelickej cirkvi a. v. Prievoz
Kostol z roku 1925 v centre Prievozu má obdĺžnikový pôdorys, vnútorná sieň je zaklenutá zvláštnou valenou klenbou. Po bokoch je galéria presvetlená väčšími oknami. Kostol je prestrešený sedlo- vou strechou. Kostolu dominuje hranolová veža. Veža má v pod- strešnom priestore rad obdĺžnikových okenných otvorov.
54 Telovýchovná jednota Rapid Bratislava
Vznikla v roku 1931 v periférnej štvrti Prievoz. V tomto období mala iba 200 členov registrovaných v troch oddieloch. V roku 1948 už evidovala 11 oddielov s 1936 členmi. Dnes má telovýchov- ná jednota vo svojich radoch 310 členov v štyroch oddieloch: cyk- listika, moderná gymnastika, karate a orientačný beh. Okrem toho je jej štadión obľúbeným miestom pre psíčkarov.
55 Slezák rock pub
Bývalý hostinec U Slezáka na Mierovej ulici 169 je poschodový dom, aký bol kedysi na každej konečnej zastávke mestskej dopravy v Bratislave. Na prízemí bola čakáreň pre cestujúcich a hore byty.
56 Perla Ružinova
Bytový komplex medzi Mierovou, Kaštieľskou a Gagarinovou stojí priamo na rozhraní romantického starého Prievozu a novšej časti Ružinova. Navrhli ho architekti Zoltán Domonkos a Ján Pisarčík. Pokojná atmosféra štvrti rodinných domov tu ostro kontrastuje s jednou z najrušnejších ružinovských ulíc.
57 Kostol sv. d. Bosca a Saleziánsky ústav na Dornkappli Reprezentatívny príklad funkcionalistickej sakrálnej architektúry na Okružná ulici bol postavený podľa architekta Gabriela Schreibera z roku 1938
58 Park Andreja Hlinku
Pre parky je dôležitý čas. Máme šťastie, že od založenia parku medzi Ružinovskou a Ľanovou ulicou uplynulo dosť rokov na to, aby stromy vyrástli a zmohutneli. Nájdete tu miesto na príjemný oddych na lavičkách pod ich korunami alebo pri Závojovej alebo Vejárovej fontáne. Park je výškovo členený, preto tu nájdete záku- tia, ktoré takmer neruší silná premávka zo štvorprúdovej ulice. Navrhol ho architekt Ferdinand Milučký.
59 Marína
Romantické hausbóty sú aj na našom ľavom brehu Dunaja. Ideálna zastávka na ceste bicyklom. V blízkom susedstve Slovnaftu a Mestskej spaľovne sa môžete nasýtiť čerstvým halászlé alebo pečeným heikom.
Názov sa objavil až začiatkom dvadsiateho storočia a pochádza z názvu častí pozemkov na okraji Bratislavy – Ružový ostrov, nemecky sa volal Rosenheim.
Prievoz
V blízkosti Bratislavy viedli cez Malý Dunaj dva brody. Pri hornom vznikla obec Prievoz. Jej erb pochádza zo 16. storočia, kedy mala vlastnú administratívu a používala erbové pečatidlo. Bol na ňom vyobrazený motív pevnosti, dvojitého kríža, rieky a korunovaného trojvršia. Erb Prievozu sa po malých úpravách stal erbom mestskej časti Ružinov. Pôvodný nemecký názov Prievozu je Oberufer. V listinách sa spo- mína aj ako „Forév“, ľudovo sa volal „Feriba“. Dedina patrila od 15. storočia do konca feudalizmu panstvu Bratislavského hradu. Najstaršia zmienka o osídlení sa nachádza v testamente Jána Hey- dena a jeho manželky Magdalény z r. 1382. V 16. storočí sa tu usa- dili nemecky hovoriaci náboženskí exulanti. Obyvatelia nemali pôdu, zaoberali sa prievozníctvom, rybárstvom, zeleninárstvom a remeslami. Obec pripojili k mestu v roku 1946.
Trnávka – Torrnkapel alebo Dornkappel
Pôvodný názov Torrnkapel alebo Dornkappel vznikol z nemeckých slov Dorn (tŕň) a Kappel (kaplnka). Kaplnka so zvonicou stála pri te- helni, dodnes má ulica na danom mieste názov Pri zvonici. Pôvodne tu boli polia, lúky a pasienky. Na mieste dnešného jazera Kuchajda bol močiar. Prvý tu bol služobný byt kočiša na majeri Güllov dvor, čo je terajší Jurajov dvor. Medzi prvými osadníkmi boli majerníci a tehliari z Hecklerovej tehelne z roku 1872. Výstavba štvrte Dornkappel pokračovala až začiatkom dvadsiateho storočia. V období hospodárskej krízy v dvadsiatych rokoch sa sem za prácou prisťahovalo množstvo ľudí z Považia a Žitného ostrova. Mesto im prideľovalo lacné stavebné parcely. Dovtedy tu stálo len niekoľko drevených búd z odpadových dosák a kolov, z debien od cukru.
Nivy
Na mieste bývalej železničnej stanice sa dnes nachádza výšková budova ústredia VÚB banky a výšková budova City Business Center, medzi ulicami Mlynské Nivy a Páričkova je Autobusová stanica Mlynské Nivy. Rozsah železničnej dopravy postupne klesal až do jej úplného zastave- nia v roku 1983 a postupného odstránenia koľají a staničnej budovy. Medzi Svätoplukovou ulicou a Košickou je stredné odborné učilište.
Sídlisko Ružinov
Štrkovec, Trávniky, Ostredky, Pošeň
Výstavba sídliska Ružinov 1961 až 1968.
Architekt Dušan Kedr a kolektív architektov Tibor Gebauer, Štefan Ďurkovič, Ladislav Pinkalský, Iľja Skoček, Ferdinand Konček, Ferdi- nand Milučký, Karol Ružek, Ľubomír Titl.
Moderný povojnový urbanizmus zasadil sídlisko do zelene, ďalej od rušivých funkcií a priebežnej dopravy. Voľnej rovinatej plochy sa z troch svetových strán dotýkajú rýchlostné komunikácie celomestské- ho významu. Zo severu a zo západu vymedzujú plochu sídliska štvor- prúdové komunikácie. Na Ostredkoch bola sústredená správa a ad- ministratíva, na Trávnikoch zdravotníctvo, na Pošni obchod a kultúra a na Štrkovci šport a rekreácia. Terénne rozdiely, stopy po pôvodných riečnych ramenách, využili architekti najmä v časti Trávniky na plas- tickú modeláciu terénu a terénne terasy s garážami na spodnej úrovni.
Pošeň
Touto mestskou časťou viedlo mŕtve Mlynské rameno Dunaja známe ako Smradľavka, lebo páchlo sírou. Je približne ohraničená ulicami a komunikáciami Tomášikova, Ružinovská, Gagarinova a diaľnicou D1. Rozdelená bola údajne podľa ihrísk, na časti Predná, Stredná, Zadná a Video.
Vlčie hrdlo
Nachádza sa na Žitnom ostrove medzi železničnou traťou, Malým Dunajom, Slovnaftskou ulicou a areálom podniku Slovnaft.
Mestská časť Ružinov
01 Dynamit Nobel
Výstavba továrenského areálu sa začala v roku 1873. Podnik mal vlastné parné stroje a elektráreň. Vyrábali dynamit a strelnú bavlnu pre baníkov a stavbárov. V prvej svetovej vojne dodávala muníciu pre pozemné a námorné vojská Rakúska-Uhorska. Po druhej svetovej vojne sa už koncern bratislavskej Dynamitky nepodarilo obnoviť.
02 Kamenný kríž (Božie muká)
Kamenný kríž na Ivánskej ceste je pravdepodobne z prvej pol. 18. storočia. Jeho hlavica je bohato dekoratívne spracovaná. V jednej kartuši je erb Bratislavy a v tej druhej je text. Hlavica nesie kamen- ný kríž s korpusom. Kríž mal hlavne orientačnú funkciu a označo- val koniec mestského katastra.
03 Míľnik sovietskej armády
Míľnik na Ivánskej ceste, v zelenom ostrovčeku pred letiskom je z jednej strany skosený hranol. Na bočnej strane je rytý dekor z lipových ratolestí. Podobné míľniky sú umiestnené aj na ďalších ťahoch do Bratislavy, označujú miesta, prípadne smery, ktorými sovietska armáda vstúpila v roku 1945 do Bratislavy.
04 Masarykova kolónia obytných domov v Trnávke
Súbor domov na uliciach Okružná, Staničná, Na lánoch a Rozmarínová bol postavený v 20-tych rokoch 20. storočia na vejárovitom pôdoryse. Tvorí ho tridsať rovnakých dvojdomov so zalomenými štítmi a s tzv. „oslími chrbtami“. Tieto strešné konštrukcie sú vytvorené experimentálnou konštrukciou pomocou drevených väzníkov z lepených segmentov.
05 Pôvodné oplotenie a brána na Martinskom cintoríne
Jedinečná ukážka murovaného oplotenia z betónových pilierov s ozdobnými mrežami na Trnavskej ceste 110.
06 Budova Obvodného národného výboru
Bola postavená v roku 1971, architekti Tibor Gebauer a Ľubomír Titl. Dnes je začlenená do Paneurópskej vysokej školy. Tu, na To- mášikovej ulici v parku sa odohrávali dôležité momenty v životoch obyvateľov Ružinova. Návšteva sobášnej siene zvyčajne pokračova- la zápisom potomkov na matrike.
07 Kúpele Centrál
Kúpele postavené v roku 1986 dospeli k rýchlemu koncu. Na Miletičovej ulici, na ich mieste dnes stojí obchodné centrum. V 90-tych rokoch boli zatvorené a v roku 2009 boli úplne zbúrané.
08 Časť bývalého Ludwigovho mlyna 3. objekt
Priemyselná architektúra na Metodovej ulici. Gottfried Ludwig tu založil v rokoch 1880 až 1882 parný mlyn.
09 Kostol Márie Pomocnice kresťanov a Dom saleziánov dona Bosca
Súbor stavieb „Saleziánskeho ústavu a kostola na záchranu chudob- nej a opustenej mládeže“ na Miletičovej ulici číslo 7 je hodnotnou ukážkou funkcionalistickej architektúry tridsiatych rokov 20. sto- ročia. Nový kostol bol postavený v saleziánskom komplexe z roku 1990 podľa projektov manželov Weberovcov.
10 Fontána lásky (Fontána pre Zuzanu)
V priestore medzi domami, vnútroblok ohraničený ulicami Záhradnícka, Kupeckého, Šumavská a Dohnányho ulica je situovaná fontána z kultového lmu „Fontána pre Zuzanu“. Voda z nej začala striekať v roku 2008. Ide o betónovú nádrž okrúhleho tvaru, v strede ktorej je betónový stĺp s dvoma malými nádržkami, z kto- rých tryská voda. Fontána bola vybudovaná v r. 1985 ako lmová kulisa podľa návrhu arch. M. Kalinu.
11 Busta Ľudovíta Kukoreliho
Reprezentatívna ukážka pomníkovej tvorby socialistického umenia z roku 1969 „Hrdinovi SNP“ podľa návrhu akad. soch. L. Poliaka je v parku ktorý ohraničujú ulice Koceľova, Svätoplukova, Bazová
a Kvačalova. Socha sv. Andreja
V parčíku Záhradnícka – Miletičova je exteriérová obetná plastika svätca sv. Andreja z obdobia baroka.
12 Bytový dom s pavlačou
Dom na Záhradníckej ulici č. 63 predstavuje architektúru druhej polovice 20-tych rokov 20. storočia.
13 Reliéf Matka s dieťaťom
Kamenný reliéf sochára Jozefa Kostku na Dohnányho ulica 1, z konca päťdesiatych rokov 20. storočia.
14 Budovy bývalého bitúnku
Priemyselná architektúra postavená na okraji vtedajšieho mesta na Miletičova ulili v roku 1925 s priľahlým parkom so sochou sv. Andreja. Jadrom bitúnku boli veľká a malá hala na porážku zvierat. Vo vedľajších miestnostiach sa nachádzali prezliekárne, umyváreň a izba pre zverolekára, majstrov a robotníkov, ako aj laboratórium. Nechýbali ani hala na spracovanie ošípaných, chladiarenská miest- nosť, strojovňa, kotolňa, predajňa mäsa, budova, v ktorej sa pre- berali kože a kožky, objekt na spracovanie vnútorností, hnojisko, priestory určené na ustajnenie a porážku koní, priestory pre choré zvieratá a ka léria. Na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia sem presťahovali centrálne trhovisko z Trnavského mýta. Po roku 2007 tu paradoxne pôsobilo tanečné divadlo Elledanse.
15 Busta Štefana Marka Daxnera
Busta slovenského politika, národovca, štúrovca, spisovateľa Štefana Marka Daxnera (1822-1892) ako inak na Daxnerovom námestí.
16 Budova súkromného gymnázia
Typová škola pre mestské prostredie na Bajkalskej ulici poskytuje triedam dostatok prirodzeného slnečného svetla. Podľa návrhu architekta Vladimíra Dědečka bola dokončená v roku 1958.
17 Drevenica z betónu
Administratívna budova na križovatke Bajkalskej a Záhradníckej ulice nepripomína betónové stavebnice v tvare škatule, ako mnohé domy z tohto obdobia. Dynamická budova od architekta Vladimíra Dědečka bola totiž inšpirovaná krížovým kladením trámov dreveníc.
18 Bytový dom Octopus
Okrem korytnačiek a rakov máme v Ružinove, medzi Záhradníc- kou a Prievozskou aj jednu chobotnicu. Dom je verný svojmu chobotnicovému pomenovaniu. Vinie sa po obvode parcely, dvíha sa a klesá a uprostred ponecháva priestor na zelené átrium. Stavba architekta Styczaya-Gromského bola dokončená v roku 2006.
19 Obytný súbor – bytová kolónia na Trenčianskej a Miletičovej ulici
Kolónia sa skladá z jedenástich voľne stojacich štvorpodlažných domov so 400 bytmi. Domy boli postavené z mestských prostried- kov v rámci riešenia bytovej krízy, podľa návrhu architekta Emila Belluša v roku 1930. Tvoria ich dve krídla spojené schodiskom.
20 Obytný súbor Dulovo nám.
Jedinečný urbanisticko-architektonický komplex námestia z konca päťdesiatych a začiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia tvoria Dom posádkovej hudby, hotel Apollo, Fontána Milencov /sochár A. Trizuljak/, bytové domy č. 7 a 8, č. 10 a 11 /Ing. arch. Štefan Svetko, r. 1958/ a bytové domy dotvárajúce priestor námestia na južnej strane a severnej strane.
21 Hotel Apollo – Dukla
Kedysi stál na námestí Ľudových milícií aj keď zostal na mieste, dnes ho nájdete na Dulovom námestí. Sem sa chodilo do vychýrenej poľovníckej reštaurácie.
22 Cvernovka – Závody Medzinárodného dňa žien, š.p. 1978 Ľudový názov starej továrne na nite a niťové produkty na Mlyn- ských nivách medzi ulicami Svätoplukova, Páričkova a Košická je Cvernovka. Vďaka nízkemu nájomnému sa tu sústreďovali mladí ľudia venujúci sa vizuálnemu umeniu. Vznikajúci bratislavský Montmartre musel ustúpiť výstavbe
23 Súbor obytných domov
Blok bytových domov je lemovaný ulicami Trenčianska, Miletičova a Prievozská. Hodnotná urbanistická štruktúra obytného súboru bola postavená podľa projektu K. Paluša a M. Tenglera v rokoch 1952 – 1956.
Pamätná tabuľa Svetozára Miletiča Pred bytovým domom č. 56 na Miletičovej ulici je pamätná tabuľa významnej osobnosti Uhorska z obdobia obrodeneckého procesu druhej polovice 19. storočia.
24 Káblovka
Továreň na káble bola založená v roku 1895, navrhli ju architekti Alexander Feigler, Ludwig Ramler. Postupne sa zaviedla výroba všetkých druhov káblov a výrobkov z kaučuku. Závod, ktorý začínal s 30 robotníkmi v malej dielni, sa už do roku 1905 rozrástol na plochu 15-tisíc štvorcových metrov. Továreň založená v období Rakúska-Uhorska prežila obe svetové vojny a po znárodnení v roku 1946 bola začlenená do systému československého káblového priemyslu.
25 Rafinéria Apollo
Továrenský areál pri severnom nájazde na most Apollo bol zalo- žený roku 1895. Rafinérka minerálnych olejov vyrábala benzín, petrolej, parafín, sviečky, vazelíny, asfalt, dokonca aj umelý ľad. Rafinérku bombardovali 16. júna 1944 Američania a zničili 80 % závodu. Roku 1946 boli pozostatky závodu Apollo znárodnené a začlenené do národného podniku Slovenské rafinérie minerálnych olejov, ktorý bol roku 1949 premenovaný na národný podnik Slovnaft (dnes Slovnaft, a.s.). Rafinéria ešte vyrábala do roku 1963, potom sa presťahovala do novej lokality za mestom vo Vlčom hrdle.
26 Gumonka
Gumon bola chemická továreň v Bratislave, ktorá fungovala takmer 100 rokov. Vyrábali sa v nej vrstvené elektroizolačné mate- riály, v roku 1915 získala patent na bakelit, jednu z prvých plastic- kých hmôt. Bola vyrábaná pod názvom Futurit. Výroba však bola časom zastavená po sťažnostiach obyvateľov na zápach šíriaci sa z prevádzky. Nachádzala sa v oblasti, ktorá je zaťažená značnou ekologickou záťažou. V areáli sa nachádza ropné jazero, ktoré je dôsledkom bombardovania bývalej rafinérie Apollo Američanmi v roku 1944 a zvyšky ropy sa nachádzajú v širokom okolí.
27 Klingerova kolónia
Textilná továreň na spracovanie juty. Juta je surovina získaná z vlá- ken jutovníka, rastliny ktorá rastie v tropických oblastiach. Používa sa na výrobu hrubých tkanín, nazývaných jutovina. „Klingerka“ sa nachádzala na pozemku lemovanom dnešnými ulicami Továren- skou, Karadžičovou, Čulenovou a Bottovou. Založil ju v r. 1888-9 Henrich Klinger. Vyrábali v nej tapety, koženku, voskové plátno, vrecia a pod. Fabrika zamestnávala až 1000 robotníkov a stála na území dnešného Starého mesta. Pre svojich zamestnancov vybudovala neďaleko, v priestore ulíc Valchárska, Plátennícka, Súkenícka obytnú štvrť zvanú „Klingerova kolónia“. Tvorili ju tri trojpodlažné bytové domy a súbor rodinných domčekov.
28 Múzeum plynárenstva
Vzniklo z výrobného objektu v roku 1996 pri 140. výročí vzniku plynárenstva na Slovensku na Mlynských nivách. Prvá plynáreň na výrobu svietiplynu bola založená v roku 1856 na Kollárovom ná- mestí. Svietiplyn vzniká pri spaľovaní dreveného uhlia. Zabezpečo- vala osvetlenie mesta. V roku 1936 bola vybudovaná nová plynáreň na Mlynských nivách.
29 Budova Ministerstva vnútra SR
Rozsiahla štátna administratívna budova z roku 1931-1932 na Pribinovej 2.
30 Sklad č. 7
Priemyselnú architektúru mesta reprezentuje unikátny typ železobetónovej konštrukcie z roku 1921 -22. Stojí na Pribinovej ulici pri Dunaji, v susedstve moderného centra Eurovea.
31 Most Apollo
Názov dostal podľa ra nérie, ktorá kedysi stála v blízkosti bratislav- skej strany piateho mosta, a tá sa zas volala podľa boha Apolóna. Počas výstavby sa označoval ako Most Košická, pretože sa nachád- za v predĺžení Košickej ulice v Bratislave. Bol postavený v rokoch 2002 – 2005. Zvláštnosťou pri výstavbe mosta bolo zostavenie mostného telesa na plávajúcich pontónoch na ľavom brehu Dunaja a jeho otočenie krížom cez rieku až po ukončení montáže oceľovej konštrukcie. Otočenie bolo vykonané v nedeľu 19. septembra 2004 a trvalo niekoľko hodín.
32 Zimný prístav
Po vzniku Československej republiky v roku 1818 sa začala rozví- jať moderná československá plavba. Na brehu Dunaja rástla prie- myselná časť mesta. Boli postavené sklady, lemujúce nábrežie od dnešnej Filozo ckej fakulty Univerzity Komenského. Mali pro- vizórny charakter, preto boli z dreva. Postupne ich nahradzovali prízemné murované stavby. Zimný prístav je historicky cennou priemyselnou lokalitou Bratislavy.
33 Slavobrána na Most hrdinov Dukly
Nájdete ju pod Prístavným mostom na mestskej strane, neďaleko Jurki pumpy. Bola postavená v roku 1985 podľa návrhu akademic- kého sochára Ladislava Snopeka a kolektívu.
34 Prístavný most
Dvojposchodový diaľnično-železničný most sa pôvodne do roku 1993 nazýval Most hrdinov Dukly. Nachádza sa v oblasti náklad- ného prístavu. Je súčasťou diaľnice D1, pričom ním prechádza aj cesta I/61. Je dlhý 599,4 m. Nachádza sa na ňom aj chodník pre peších, cyklistický pruh, vodovodné, plynovodné a ďalšie vedenia. Výstavba prebiehala v rokoch 1977 – 1985, pričom železničná časť bola daná do prevádzky už v roku 1983.
35 Jazero na ostrove Kopáč
Kúsok od horiacich komínov Slovnaftu leží tiché jazero. Na brehu vidno prácu bobrov. V jazere sú popadané stromy. V lete sa tu dá kúpať. Na jar tu môžete pozorovať cúvajúce raky.
36 Štrkovec
Tu na križovatke Ružinovskej a Bajkalskej sa ťažili štrkopiesky na stavbu Ružinova. Dnes tu môžete pozorovať sťahovavé vtáky a la- bute, ktoré sa už nesťahujú. Vo vode plávajú okrem kaprov a sum- cov aj korytnačky písmenkové. Najlepšie ich môžete pozorovať z terasy hotela Junior, postaveného v rokoch 1976 až 1982.
37 Minigolf na Štrkovci
Spustnutý areál minigolfu, kde si môžete pozrieť zábavu detí z čias socializmu.
38 Holiday Inn
Hotel s fitness centrom, malým bazénom a thajskými masážami. Domáce zvieratá povolené.
39 Socha Samuela Jurkoviča od akademického sochára Ladislava Snopeka.
40 Centrálne kotolne sídliska Trávniky
Kotolňa v tvare kupole stála na Pažítkovej z roku 1968. Neskôr bola prestavaná na predajňu komisionálneho a zlacneného tovaru Rotunda.
41 Kúpalisko Delfín
Štvrť z 50. rokov minulého storočia, na rozhraní ulíc Miletičova a Ružová dolina patrí k najkvalitnejším obytným mestským štvrtiam medzi bratislavskými sídliskami. Architekti Paluš, Hrivňák a Kočí vytvorili kúpalisko, na ktorom vyrástli mnohé generácie Ružinovčanov. V rohu oplotenia bola jedna medzera medzi mrežami o kúsok širšia a mnohé deti sa vedeli prešmyknúť zadarmo.
42 Administratívna budova Slovenského zväzu spotrebných družstiev
Dnes COOP Jednota Slovensko bola kedysi slávna reštauracia Bajkal. Okrem vychýrených diskoték tu bola aj folklórna slovenská izba. V oknách boli umiestnené farebné televízory a na nich tanco- val a ujúkal v krojoch oblečený slovenský ľud.
43 Palušáky
Päť modernistických výškových 12-podlažných bytových vežiakov na ulici Ružová dolina. Boli postavené v 1957-60, architekt Karol Paluš. Projekt získal cenu Dušana Jurkoviča.
44 Rohlík
Jazero za Ružinovskou nemocnicou, v ktorom plávajú opustené korytnačky. Donedávna tu žili aj raky.
45 „Hirošima“, obchodný dom Ružinov
Pred dávnymi časmi, keď sa piesok lial a voda sypala, ešte pred érou nákupných centier, bol v Ružinove obchodný dom s mnohými predajňami a službami. Bol realizovaný v rokoch 1978 – 1984
v štýle architektonickej postmoderny spolu s Domom kultúry. Dnes tu na Tomášikovej, za Domom kultúry stojí iba jeho skelet. V roku 2005 bol zatvorený a následne budovu rozobrali až na nosnú konštrukciu.
46 Hotel Bratislava
Stavba bola navrhnutá z prefabrikovaných panelových dielcov, určených pre stavbu bytov, s farebnými, kovovými lodžiami. Po- stavená bola v roku 1974, podľa návrhu architekta Józsefa Finta. Po prestavbe už je oblečená do nenápadnej sivej. Ak máte chuť na obed, práve tu majú obedové menu v dobrom pomere cena/výkon.
47 Kostol sv. Vincenta de Paul
Reprezentatívna ukážka modernej sakrálnej architektúry na Tomášikovej ulici. V roku 2000 ju postavili podľa návrhu architekta Eduarda Šuteka.
48 Kino Pokrok
Názov Pokrok bol typickým pre kiná do roku 1989, v Bratislave boli napríklad kiná Mier, Metropol, Hviezda a Obzor. Uchoval sa pôvodný ulice – Mierová.
49 Pálenisko, Brenner
Nepatrný zvyšok samoty Brenner v Prievoze sa dnes nazýva Pálenisko. Jeho obyvatelia mali mlyny na hornom ramene Dunaja na základe osobitných privilégií z roku 1817. V stredoveku sem patrilo aj Ovsište. Po zmene koryta hlavného toku Dunaja sa dostalo na petržalskú stranu.
50 Cintorín v Prievoze
V strede cintorína na Kaštieľskej ulici je umiestnený hlavný kamenný kríž, postavený na pamiatku padlým v prvej svetovej vojne. Nájdete tu aj náhrobok rodiny Huber. Patril bratislavskému záhradníkovi. Je tu aj náhrobok Karola Fursta, riaditeľa evanjelickej školy v Prievoze. Dom smútku z roku 2000, podľa návrhu architekta Eduarda Šuteka je reprezentatívna ukážka modernej sakrálnej architektúry.
51 Lovecký zámoček – Kaštieľ v Prievoze
V 19. storočí vznikla na Podunajskej obchodnej ceste pri brode cez dunajské ramená osada. Okolité lužné lesy boli bohaté na zver. Aj keď vlkov v časti Vlčie hrdlo (Wolfdrüssel) by ste v nich už nenašli. Gróf Eugen (Jenö) Csáky s manželkou Rudolphinou rod. Stadion zámoček v osade Főrév alebo ľudovo Feriba prestavali na rozprávkový kaštieľ a umiestnili ho do parku v anglickom štýle. Hlavný erb je umiestnený nad hlavným vchodom. Je to erb Čákiovcov a Stadio- novcov. Čákiovci prišli na Slovensko začiatkom 17. storočia a usadi- li sa na Šariši. Už ich pôvodný erb obsahuje poprsie muža s fúzami a dobovým klobúkom na hlave. Niekto v nej vidí uťatú hlavu Tatá- ra. Štít je modrý, koruna, z ktorej vyrastá hlava je zlatá. V roku 1933 zámoček v blízkosti dnešnej Krásnej ulice kúpili rádové sestry sv. Františka z Assisi. Kaštieľ sa stal kláštorom a nemocnicou. Rádové sestry upravili časť bývalej zimnej záhrady na kaplnku Oratórium Božského srdca Ježišovho. Tá poslúžila súčasne ako farský kostol pre Prievoz.
52 Budova bývalej radnice
Vzácna ukážka funkcionalistickej architektúry historickej radnice na Radničnom námestí v Prievoze z roku 1932 so sochárskou vý- zdobou Alojza Rigeleho. Bola postavená podľa návrhu A. Danielisa a Ch. Ludwiga.
53 Kostol evanjelickej cirkvi a. v. Prievoz
Kostol z roku 1925 v centre Prievozu má obdĺžnikový pôdorys, vnútorná sieň je zaklenutá zvláštnou valenou klenbou. Po bokoch je galéria presvetlená väčšími oknami. Kostol je prestrešený sedlo- vou strechou. Kostolu dominuje hranolová veža. Veža má v pod- strešnom priestore rad obdĺžnikových okenných otvorov.
54 Telovýchovná jednota Rapid Bratislava
Vznikla v roku 1931 v periférnej štvrti Prievoz. V tomto období mala iba 200 členov registrovaných v troch oddieloch. V roku 1948 už evidovala 11 oddielov s 1936 členmi. Dnes má telovýchov- ná jednota vo svojich radoch 310 členov v štyroch oddieloch: cyk- listika, moderná gymnastika, karate a orientačný beh. Okrem toho je jej štadión obľúbeným miestom pre psíčkarov.
55 Slezák rock pub
Bývalý hostinec U Slezáka na Mierovej ulici 169 je poschodový dom, aký bol kedysi na každej konečnej zastávke mestskej dopravy v Bratislave. Na prízemí bola čakáreň pre cestujúcich a hore byty.
56 Perla Ružinova
Bytový komplex medzi Mierovou, Kaštieľskou a Gagarinovou stojí priamo na rozhraní romantického starého Prievozu a novšej časti Ružinova. Navrhli ho architekti Zoltán Domonkos a Ján Pisarčík. Pokojná atmosféra štvrti rodinných domov tu ostro kontrastuje s jednou z najrušnejších ružinovských ulíc.
57 Kostol sv. d. Bosca a Saleziánsky ústav na Dornkappli Reprezentatívny príklad funkcionalistickej sakrálnej architektúry na Okružná ulici bol postavený podľa architekta Gabriela Schreibera z roku 1938
58 Park Andreja Hlinku
Pre parky je dôležitý čas. Máme šťastie, že od založenia parku medzi Ružinovskou a Ľanovou ulicou uplynulo dosť rokov na to, aby stromy vyrástli a zmohutneli. Nájdete tu miesto na príjemný oddych na lavičkách pod ich korunami alebo pri Závojovej alebo Vejárovej fontáne. Park je výškovo členený, preto tu nájdete záku- tia, ktoré takmer neruší silná premávka zo štvorprúdovej ulice. Navrhol ho architekt Ferdinand Milučký.
59 Marína
Romantické hausbóty sú aj na našom ľavom brehu Dunaja. Ideálna zastávka na ceste bicyklom. V blízkom susedstve Slovnaftu a Mestskej spaľovne sa môžete nasýtiť čerstvým halászlé alebo pečeným heikom.